Skābekļa koncentrators

Skābekļa koncentrators ir medicīnas ierīce, ar ko mūsdienās pacientiem visbiežāk mājas apstākļos nodrošina ilgstošu skābekļa terapiju. Skābekļa koncentrators izmaksu ziņā ir lētākais skābekļa terapijas veids mājas apstākļos. Ierīces darbības pamatā ir kompresors un ceolīta granulu filtrs, kas atdala slāpekli no gaisa (atmosfēras gaisā slāpeklis ir 79%, bet gaiss 21%).

Skābekļa koncentrators vispirms attīra gaisu no putekļiem, tad atdala no gaisa skābekli un to 90-97% koncentrācijā caur skābekļa padeves kanulām vai masku piegādā pacientam elpošanai. Šī ierīce ražo skābekli no 0,5 līdz 5 litrus minūtē un tās darbībai nepieciešama vienīgi elektrība. Ierīce patērē ~ 295 W stundā. Lietojot 16 stundas dienā, ierīce mēnesī patērē ~ 145 kW.

Skābekļa koncentrators sastāv no gaisa kompresora, diviem cilindriem, kas piepildīti ar ceolīta granulām, spiediena līdzsvarošanas rezervuāra, dažādiem vārstiem un caurulēm. Skābekļa koncentratoru darbības pamatā ir spiediena svārstības cilindros un atmosfēras slāpekļa absorbēšanās uz ceolīta minerālvielu granulām. Ceolīts ir porains un tam ir ļoti liels virsmas laukums (kā aktīvajai oglei), kas nodrošina liela apjoma gāzu absorbciju. Pie paaugstināta spiediena slāpeklis absorbējas uz ceolīta virsmas. Pie zema spiediena slāpeklis no ceolīta virsmas tiek atbrīvots.

Skābekļa ražošanas process koncentratora cilindros ir ciklisks. Cikla sākumā cilindrā tiek ievadīts atfiltrēts istabas gaiss un tālāk kompresors cilindrā kāpina spiedienu līdz 1,38 bāriem vai 2,36 atmosfērām.  Spiediena rezultātā slāpeklis absorbējas uz ceolīta granulām un cilindrā gāzes formā paliek tīrs skābeklis, kas caur vārstiem tiek novadīts uz spiediena līdzsvarošanas rezervuāru, no kura tas tiek tālāk izvadīts pacientam. Cikla noslēgumā cilindrā tiek samazināts spiediens un absorbētais slāpeklis kļūst par gāzi, kas tiek izvadīta laukā.

kā strādā koncentrators
Skābekļa koncentratori nav piemēroti izmantošanai pacientiem, kuri turpina smēķēt, jo tabakas dūmi neatgriezeniski sabojā skābekļa koncentratorus. Mūsdienās skābekļa koncentratoru izmērs ir tuvu neliela izmēra čemodānam, tie sver ne vairāk kā 14 kilogramus un nodrošina 93% (+/-3%) skābekļa koncentrāciju pie plūsmas 5 L/ minūtē. Jaunākie skābekļa koncentratoru modeļi ir klusāki (līdz 43 dBA) un ekonomiskāki (līdz 295 W), kā agrāk rašotie.  

Skābekļa koncentratora izmantošana ir droša un nerada nekādus īpašus riskus pacientam un apkārtējiem. Koncentratora izmantošana nav saistīta ar paaugstinātu ugunsdrošības risku.Skābekļa koncentratora priekšrocības, salīdzinot ar citiem skābekļa aparātiem:

  1. Skābekļa koncentratoru nav nepieciešams uzpildīt un bieži transportēt, kā skābekļa balonus.
  2. Skābekļa koncentrators ir mazāks un vieglāks, kā skābekļa balons.
  3. Skābekļa koncentrators ir ekonomiskāks - jāmaksā tikai par patērēto elektrību.
  4. Skābekļa koncentrators nodrošina pacientu ar pārvietošanās iespēju, jo ierīce ir mobīla un aprīkota ar dažāda garuma skābekļa padeves caurulītēm.
  5. Skābekļa koncentrators ir vienkāršāks lietošanā – vienkārša ieslēgšana un skābekļa padeves regulācija.
  6. Skābekļa koncentrators ir drošāks – mehānisku bojājumu rezultātā nav sprādzienbīstams.

Skābekļa koncentrators - EverFlo


EverFlo ražotājs ir Philips-Respironics (ASV). Ierīce ir paredzēta papildu skābekļa piegādei personām, kurām nepieciešama skābekļa terapija. Ierīce nav paredzēta dzīvības uzturēšanas funkciju nodrošināšanai. Ierīce no apkārtējā gaisa iegūst koncentrētu skābekli un piegādā to pacientam, kuram nepieciešama vājas plūsmas skābekļa terapija. Skābekli no apkārtējā gaisa iegūst, izmantojot molekulārā sieta un spiediena svārstību absorbcijas tehnoloģiju. Dažos gadījumos skābekļa terapija var būt bīstama; pirms šīs ierīces lietošanas lietotājam jākonsultējas ar ārstu.Ārstējošais ārsts nosaka, vai ir nepieciešams uzņemt papildu skābekli, un arī dod norādījumus lietot skābekļa koncentratoru, norādot pacienta vajadzībām atbilstošu plūsmas iestatījumu.


Skābeklis ievērojami paātrina oksidācijas procesu, tādēļ ierīci nedrīkst novietot karstuma avotu vai atklātas liesmas tuvumā. Ierīce nav piemērota lietošanai viegli uzliesmojošu anestēzijas līdzekļu un gaisa maisījumu tuvumā vai skābekļa un slāpekļa oksīda maisījumu tuvumā. Aizliegts smēķēt vai novietot atklātu liesmu koncentratora tuvumā, kad darbojas koncentrators.

Skābekļa koncentratora EverFlo tehniskā specifikācija:

Svars: 14 kg
Izmērs: 584 x 381 x 241mm
Spriegums:  220 V (+/-10%)
Jauda: 295 W
Frekvence: 50 hz
Skābekļa koncentrācija (5l/min): 93% (+/-3%)
Plūsma: 0,5-5l minūtē
Trokšņa līmenis: 43 dBA

Skābekļa koncentrators - DeVilbiss


Stacionārs skābekļa koncentrators Devilbiss Compact 525 (ASV) paredzēts lietošanai mājās, klīnikās vai slimnīcās.

Īpašības:

Plūsma: 0.5 - 5.0 l/min.

O2 koncentrācija: 93 %

Svars: 16 kg

Izmērs: 57 X 35 X 30 cm

Skaļums: <40 dB(A)

BEZMAKSAS PIEGĀDE