Skābekļa un ogļskābās gāzes transports


Gāzu transportu ar asinīm galvenokārt veic eritrocīti. No visa skābekļa, kas atrodas arteriālajās asinīs, tikai 1,6% izšķīduši asins plazmā, pārējais skābeklis saistīts ar hemoglobīnu eritrocītos. 1 grams hemoglobīna spēj saistīt 1,36 cm3 skābekļa. Šī saistība ir vāja - plaušās hemoglobīna viegli saista skābekli, bet, asinīm plūstot caur audiem, kuros skābekļa pamaz, to tikpat viegli atkal atdod.

Gāzu transporta un apmaiņas laikā tiek veidoti dažādi ķīmiskie savienojumi, kuru galvenais mērķis ir nodrošināt tādu parciālo spiedienu, lai varētu notikt gāzu apmaiņa. Asinīs skābeklis tāpat kā ogļskābā gāze, atrodas galvenokārt ķīmiski saistītā veidā. Skābeklis difuzē plazmā, pāriet eritrocītos, saistās ar Hb. Hb piesātināšanos ar skābekli ietekmē 5 faktori: skābekļa trūkums; asins pH; ogļskābās gāzes daudzums asinīs; asins t0; organiskā fosfāta koncentrācija eritrocītos.

Ogļskābā gāze, kas šūnās veidojas vielmaiņas procesā, difuzē uz audu kapilāriem, no tiem uz venozajām asinīm, ar kurām tiek pārnesti uz plaušām, pāriet alveolās un tiek izvadīti ar izelpojamo gaisu. Lielākā daļa (97%) ogļskābās gāzes ar asinīm tiek pārnesta ogļskābes sāļu sastāvā, kā arī savienojumā ar hemoglobīnu. Ogļskābā gāze tiek transportēta 3 veidos: ~30% tiek transportēti saistīti ar Hb aminogrupām, 8% izšķīst plazmā; ogļskābā gāze nokļūst eritrocītos un piesaistoties tur esošajam Hb; atdodot ogļskābo gāzi, Hb veido vāju skābi, kas piesaista H+ jonus. Pieaugot CO2, pieaug arī H+ koncentrācija.